Framework Nedir

2018-12-28 11:06:14 / web-yazilim / 330
Framework Nedir

Framework Nedir?

Framework, yazılım geliştiricilerin kullandığı içerisinde önceden hazırlanmış kütüphanelerin yeraldığı ve bunlara yeni kütüphaneler eklenebilen yapıların adıdır. 

Frameworkler MVC (Model, View, Controller) gibi kısımlardan oluşur ve projelerin daha okunabilir düzenlenebilir olmasını hedeflenmektedir.

Framework kullanmadan hazırlanan projelerin çoğunda aradan belirli bir süre geçtikten sonra düzenlemeler, güncellemeler zorlaşır. Kodların artması, yazılan kodun unutulması revize sürecini uzatmakta. Bu yapılar Modelde veritabanı işlemlerini, Controllerda genel mekaniği, View da ise görünüm içerdiği için müdahale gerektiren yerlerdir. Aşağıda Laravel için örnek MVC yapısını görebilirsiniz.

finding-laravel-from-a-lost-advanced-beginner-of-java-15-638

Codeignigter ve benzeri frameworklerin yapısı.

Yaygın frameworkler nelerdir?

Eğer yazılım diliniz PHP ise, oldukça fazla seçeneğiniz var demektir. Bunlardan bazıları Laravel, Symfony, Zend, CodeIgniter, CakePHP ve Yii

Framework kullanmanın katkıları nelerdir?

Frameworkler temel yapıları en çok kullanılan kütüphaneleri ve modülleri barındırır. Hiç bir framework ana yapısında gelişmiş yapıları içermez. Bunun yerine genişletmek yoluyla projenize uydurulur. Örneğin giriş yaparken genel olarak eposta değişkeni ile giriş yapılır. Siz eğer kullanıcı adı ile giriş yapmak istiyorsanız sadece o fonksiyonu değiştirerek projenizi yazmaya devam edebilirsiniz. Framework kullanmak size bu bağlamda hız katar. Veri tabanı bağlantıları, güvenlik sorunları veya yetkilendirme gibi en temel bölümleri yazmanıza gerek yoktur. Frameworkün ya içinde vardır yada çok kolay bir şekilde dahil edilebilir. Bu sayede tam olarak bitirilmesi 2 ayı bulacak projeler bazen 2-3 hafta da bitebilmektedir. Diğer bir kazancı ise belli standartları olduğu için bu standartlarda geliştirilen projeye yeni takım arkadaşları kolaylıkla entegre olabilir. Bu gibi faydalara rağmen kısıtlanmış ve bazı kriterlerinizde sorun yaşıyorsanız framework kullanmayabilirsiniz.

Framework gücünü nereden alıyor?

Dünyada en çok kullanılan frameworkler arasında yer alan wordpress opensource yani açık kaynaklı olarak geliştirilmekte. Bu da en ufak güvenlik sorununda güncellenmesi demektir. Ayrıca kendi projelerinde framework kullanan insanlar düzelttikleri hataları geliştirdikleri yeni özellikleri framework yapımcılarına bildirerek gelişmesini sağlamaktadırlar. Ayrıca composer ile çok sayıda paket birbiri ile uyum içinde çalışmaktadır.

Etiketler:

Teklif Formu

TOP