Site Yaptırırken Dikkat

2018-11-28 22:35:27 / web-tasarim / 253
Site Yaptırırken Dikkat

Site Yaptırırken Dikkat!

Bu yazıda tanıdık olmayan biri yada kuruma site yaptırırken sormanız gereken bazı temel bilgiler üzerinde duracağız.

Son aldığımız projenin sahibi bir müşterimizin, bize ulaşmadan önce bir firmaya bir site yaptırmış, fakat işin sonunda umduklarını bulamadıkları gibi site yapan kişilerlede problemler yaşamışlar.

Öncelikle şunu söylemeliyim; bir meslektaşımızın rencide olmasını asla istemeyiz buradan firma yada kişi adı verecek değilim fakat insanları aldatan kim olursa olsun meslektaşım oldukları içinde utanç duyuyorum.

Yüklüce bir ücret teklif edilmiş, ücret kabul edilmiş, verilen zamanda teslim edilememiş iletişim sıkıntıları vs. sonunda site teslim edilmiş. Teslim edilmiş edilmesine fakat yapan şahıs yada firma, nulled dediğimiz sitelerden hacklenip ücretsiz dağıtılan bir wordpress tema ile müşteriyi aldatıp içerisinde 3 adet virüs tespit ettiğimiz bir tema kurmuşlar.

Bunun faturası malesef müşterimize ağır olmuş mailler ve site açık olmadığı maddi zarara uğramışlar. Bu tip durumların önüne geçilmesinde bizde üzerimize düşen bir sorumluluk olduğu anlayışıyla aşağıda maddeler halinde yazmaya çalıştık.

Site Yaptırırken Aşağıdakilerini Sorun Yada İsteyin:

 • Siteniz için alacağınız hosting önemli tavsiyemiz merdiven altı olmayan kurumsal firmalardır. Ayrıca cpanel olan bir hosting satın almanız önemli projenizin içeriğine göre doğru hosting seçimini yapmada firmadan destek alın ve mutlaka türkiye lokasyonlu blut özelliği olan bir hostinginiz olsun.
 • domain, yada alan adınızı kendiniz alın tescil bilgileri sizin yada firmanız üzerine olmalı, alan adınız site yaptırdığınız kişi yada firma üzerinde kesinlikle olmamalı.
 • Eğer siteniz wordpress, joomla, drupal, opencart vs. gibi hazır cms ler üzerine kurulacak ise bunu mutlaka öğrenin, eğer tema satın lınmış ise temanızın lisanslı olup olmadığını sorgulayın.
 • wordpress ise önemli eklentilerin kurulmasını mutlaka isteyin. Bu tarz sistemlere çok sayıda saldırı olduğu için en son sürümün kurulu olduğundan emin olun, Seo eklentilerinden yoastı, admin paneli giriş urlsini değiştirmek için Lockdown eklentisini en azından isteyin.
 • Sitenizin webmaster araçlarından kayıt edilip edilmediğini öğrenin.
 • Sitenizin seo dostu url yapısına sahip olduğundan emin olun
 • Gerekli meta tagların kullanıldığından emin olun. bu nedir diye sorarsanız google' a gerekli meta taglar diye yazıp aratın en azından bilginiz olsun.
 • Her sayfanın kendine özgü, anahtar kelime(keywords), açıklama(description) ve başlığı(title) olmalı bunu site yapacak kişi yada firmaya bildirin baştan savma iş yapacak ise sert kayaya çarptığını anlayacaktır :)
 • Mutlaka siteniz için bir SSL(Güvenlik) sertifikası isteyin bunun için sakın kazık yemeyin en fazla yıllık ödeyeceğiniz yıllık 100₺ dir. Google artık bu sertifikaya sahip olmayan sitelere "Güvenli değil" ibaresi koyuyor müşterileriniz açısından bu kötü bir durum olur ayrıca bu arama motorları için pozitif sıralama sinyalidir yani diğer sitelerden önce sıralamada çıkma fırsatınız olur.
 • Ala biliyorsanız yine en fazla yıllık 100₺ ye bir özel IP satın alın bu siteniz ve mail sorunlarınız için önemli.
 • Sitenizdeki iletişim forumlarından size gelecek olan mesajlar için mutlaka Google recaptcha kullanılmasını isteyin yoksa spam alırsınız.
 • Eğer siteniz hazır değilde özel olarak kodlanacaksa kodlamanın bir framework ile mi yapılacak diye sorun. Framework nedir adlı bir makale yazcam daha sonra

Teklif Formu

TOP